ראיון עם אחי. מרטין פרנסיסקו – הגיבור הבלתי מושר של הילידים

עם תרחיש השריפות המשתולל של יער הגשם באמזונס – ושריפות יער אחרות המתרחשות כמעט „בסימפוניה גדולה“ בספרד, צרפת, טורקיה ואינדונזיה, אמא אדמה נמצאת כעת בצליעה כואבת בגלל רעילות סביבתית והכל. בתוך המציאות הקשורה לתאוות בצע, אני מתכבדת ובהנאה רבה שיש לי את ההזדמנות הנדירה הזו לירות שאלות עם איש גדול אחד בתחום של תמיכה ב-IP, יוזמה לשימור יערות ומאבק בנחלת אבות למען הילידים מסביב. אנשים, אני מתכוון לאדם אחד, לא אחר מאשר אחי. מרטין פרנסיסקו! ברוך הבא ומבוהאי פו!

בואו נרד לעומק העניין לפני שהתשוקה שלנו תהפוך לגחלים… הולך, הולך, נעלם!

1. כמה זמן אתה נלהב לעזור לאנשים ילידים, במיוחד לדומגאטים?

מאז שנותיי הצעירות בתיכון, שאפתי כחייל של ישו כמו פרנציסקוס הקדוש מאסיזי, עובד במשימה להרים רחוקים. ידעתי מה אני רוצה בחיים אז, ואני מודה לאלוהים עכשיו על הקריאה הזו.

2. במהלך עבודתך כשומר יערות/מנהיג בהגנה על הרס סיירה מאדרה מפני ציפורני החמדנות – כוטי עצים לא חוקיים, ציידים וכו’… מה היה, עבורך, התקרית הגרועה ביותר שעמדת בפניך, וההכרות שהיו לך אי פעם ?

הדבר הגרוע ביותר הוא כשהאיומים ברצח לא עוזבים אותי, ובמשך שבע פעמים, הם הציקו לי, קרוב יותר ויותר, אפילו עד כדי כך שאני צריך להעביר את מקום המגורים שלי כל שנתיים; או כשהרגשתי את נוכחותם (הכורתים הבלתי חוקיים). אני בסיירה מאדרה מאז 1994, תחילה שנתיים בקוזון, ואחר כך כל השאר בבולאקאן. אפילו החלטתי להשיג אקדח חוקי משלי, כדי להגן על עצמי, מכיוון שאני לא יכול להרשות לעצמי אבטחה או שומר ראש אישי.

3. חיבור עם אנשים, כאן ומחוצה לה, יכול להוות הבדל גדול בהסברה שלך, נכון? אז איך יוצרים קשרים?

אני באמת מתפלל להגנתו של אלוהים, ושהוא ישלח אנשים שיעזרו לי. קשה מאוד להשיג קשרים. טוב, כמה כלי תקשורת מקומיים שמים לב לתמיכה שלי בסיוע ל-IP והצלת יער סיירה מאדרה. מימון זר הוא מאוד קפדני – וחמקמק בעיני – מכיוון שקשה מאוד לעמוד בדרישות הנייר והחוקיות שלהם. דרך המדיה החברתית, ועם חברים טובים שהפנו אותי לקבוצות אזרחיות, ארגונים לא ממשלתיים, קרנות, אנחנו מצליחים לשרוד. אפילו ה-LGUs והסוכנויות הממשלתיות הבינו את חשיבות הנוכחות שלי מאז שאני יודע הרבה על כתובות ה-IP של Dumagat ותחום אבותיהם של סיירה מדר.

4. מאז שאתה חי עם הדומגאטים, אתה מכיר את זהותם התרבותית, והכרת את הפחדים, החלומות והכל… אז איך אתה מעריך אותם כקבוצה של אנשים, בכבוד ו כבוד שבו כולם צריכים להכיר?

זה באמת קשה לנו שאינם אנשי IP את המהות של תרבות הדומאגט ולקח לי כל כך הרבה שנים להבין אותם על ידי החיים איתם. הדומגאטים הם אנשים נהדרים עם תרבות אקולוגית ייחודית שאנו הזרים חייבים להבין אם עלינו לשרוד בעניין שינויי האקלים הזה. הדבר העצוב הוא שהתרבות הילידית שלהם מאבדת את המשיכה או מחשיבותה בקרב ה-IP, במיוחד הצעירים. אנחנו צריכים לעזור ל-IP להגן על התרבות העשירה שלהם מול תחום היער/אבותיהם.

5. שתף סיפור שנגעת בך באדיבותם, מעין הרחבת הערכתם לכל המאמץ שלך שנעשה לרווחתם.

יש כל כך הרבה מצבים שה-IP הצילו אותי מסכנות; אפילו איומי מוות, אבל דבר אחד שתמיד הייתי זוכר זה כשכמעט טבעתי בנהר, עם בולי עץ מתגלגלים, בשיטפון בזק. טוב, דומאגט, בשם דוקהא, הציל אותי למרות שהוא היה כל כך קטן ואני כמעט 6 רגל בגובה; הוא הצליח למשוך אותי למעלה! עם הידע והכישורים המקומיים שלו, אני עדיין חי היום.

6. לאלו שרוצים לעזור בהסברה שלכם, מהן הדרכים בהן יוכלו להושיט עזרה?

אני ממש צריך מתנדבים. מעט מאוד אנשים יקדישו את כישרונותיהם וזמנם אפילו את חייהם ובטחונם במשימה המסוכנת הזו. אבל, כמובן, לא כולם יכולים לעשות את מה שעשיתי מאז שהקדשתי את חיי כאן. אם רק תהיה קבוצה או קרן שתממן את הגנת היער שלנו כמתנדב לא ממשלתי/שומרי יערות, אולי יהיה לי קל, ולחברי ה-IP, להגן על היער שלנו ולעסוק בקביעות בכורתים לא חוקיים בראש ובראשונה. נכון לעכשיו, בשל הקרן המוגבלת שלנו או התרומות שהתקבלו, אנחנו עושים יותר באיסוף מידע ובניטור.

7. כאשר יער האמזונס נהרס בשריפה, מה עולה לך בראש, וכיצד זה יכול להשפיע על ההתחממות הגלובלית, קטסטרופה עולמית שבקרוב עלולה להתרחש ולהביא הרס לבני כדור הארץ?

אלא אם כן הממשלה שלנו והקהילה הבינלאומית, ואנחנו, האנשים בקהילה המקומית נתאחד כדי לעצור את כריתת היערות הזו, ומנהיגים בעלי רצון פוליטי, הסביבה העולמית שלנו בוודאי הולכת להרס מוחלט. דיברנו כל כך הרבה. תמיד יש לנו פגישות ופסגות. מה שאנחנו צריכים זה הגנות יער בר קיימא לפני כל פרנסה. עלינו לעצור אפילו פרויקטים ותוכניות שגויות של הממשלה שיהרסו את היער המצטמצם שלנו כמו זה של האמזונס. יש כל כך הרבה חמדנות וקפיטליזם מסביב.

8. מלבד ההגנה על היער מפני יחידים תאבי בצע וזכויות של אנשים ילידים כמו בית אבותיהם מלהילקח מהם, באילו דברים אחרים אתה עסוק?

אני די עסוק בחינוך ה-IP הצעירים בעזרת MMC, WISAR גם דרך בריאות ומוכנות לאסונות. אני גם עסוק בפיתוח ה-Punduhan ng nga Dumagat שלנו, כמודל של חוסן בשינויי אקלים וקיימות שלו תוך התמקדות בחקלאות אקולוגית ותיירות אקולוגית שבטית כדי שנוכל לעמוד על שלנו.

9. מה הם עוד דברים שהיית רוצה לשתף לגבי ההסברה שלך?

בעיקרון המשימה שלנו כאן מנוהלת על ידי Sagip Sierra Madre Environmental Society Inc. (SSMESI), קבוצה קטנה מאוד של ארגונים לא ממשלתיים מאז 2008, אם כי אני כאן בהר כאח דתי של BSMC מאז 1996 ועובד למען התרוממותם של ילידי Dumagat אנשים (IPs) וההגנה על סיירה מדרה של Bulacan המכסה את שלוש הערים (DRT, Norzagaray, SJDM) עבור 22 התנחלויות IPs בשיתוף עם ארגונים לא ממשלתיים ממשלתיים.

חמש (5) התוכניות העיקריות שלנו של SSMESI בפונדוהאן מאז 2014 הן:

א.) ייעור מחדש מוסדר על ידי NAPOCOR 10 הקטרים ​​ו-DENR עבור 25 הקטרים ​​הזקוקים לתחזוקה והגנה.

ב.) הגנה על היער. כל ה-Dumagats/IP הכשירים שלנו שישהו כאן בפונדוהאן חייבים להשתתף בשירות ההתנדבותי שלנו כ-Sagip Forest Rangers (SFRs) כדי להגן על היער ועל פרשת המים שלנו מכל צורות של פעילויות בלתי חוקיות שיובילו לכריתת יערות סיירה מדר של Bulacan (המכסה את אנגאט). פרשת המים, פרשת המים של Ipo, קו פרשת המים של ה-DRT-Gen. Tinio ופרשת המים של Bustos) כפי שהוקמו על ידי ממשלת NAPOCOR, PGB-LGU ו-DENR.

ג.) אנו גם נותנים מלגת IPs ל-32 סטודנטים (צעירים ומבוגרים) כעת בשיתוף עם מכללת מטרו מנילה (MMC) ו-DepEd ALS ואנחנו צריכים מזון, דמי תחבורה ובית ללינה ב-Novaliches, מלבד או ליד MMC, לתיכון ולמכללה שלנו. אנחנו למעשה תלויים בנדיבותם של הנדיבים שלנו ב-FB.

ד.) כמו כן, יש לנו תוכניות לבריאות המתמקדות בשיפור יכולת ה-IP כמו חיפוש והצלה של Wisar, עובדי בריאות שבטיים והבנייה המתמשכת שלנו של מרכז בריאות שבטי עם מרכז חיפוש והצלה הממוקם בפונדוהאן. אנו זקוקים להכשרות מתמדות, גאדג’טים של SARs, תרופות, מתקני מרפאה. יש לנו רק 2 פרמדיקים של אחים ואנחנו צריכים עוד מתנדבים-רופאים קבועים, לפחות פעם בחודש כדי לתת מענה ל-22 התנחלויות.

ה.) התוכנית החמישית שלנו היא פרנסה עבור הקיימות שלנו כיצור מזון (אקו-אגרי) והתיירות האקולוגית השבטית שלנו במערת מונטה כריסטו הסמוכה לפונדוהאן. אנו זקוקים להכשרות, סיוע ברכיבים ואחרים מכוונים לפיתוח תשתיות על מנת להראות ולהוכיח שזו הפרנסה האלטרנטיבית שלנו נגד כריתה בלתי חוקית, ייצור פחם בלתי חוקי, כרייה בלתי חוקית, ו קיינגין מערכת.

  1. אם הייתה לך הזדמנות לדבר עם הנשיא דוטרטה, מה היית אומר?

הייתי שואל את נשיאנו דאז, דיגונג, רק שני דברים בלי לחשוב פעמיים. ראשית, אבקש ממנו בבקשה לחתום על Kabayunan CADT שלנו על מנת שה-IP Dumagat יקבלו את הזכויות/הטבות שלהם בקלות ובקלות. שנית, אבקש ממנו להורות לסוכנויות הממשלתיות שלו להגן על יער סיירה מאדרה מכל צורות של פעילויות בלתי חוקיות, כריתת עצים, ייצור פחמים, ציד אוצרות, כרייה, ציד/מסחר של חיות בר, חטיפת קרקעות וחדירה של כל כך הרבה לא-IP. מתיישבים בלתי רשמיים, בתוך תחום אבות ובקו פרשת המים.

אז הנה לך. תודה אחי. מרטין על זמנך וטוב ליבך שנתן לי הזדמנות להקשיב לקריינות מלאות החוכמה שלך, וללמוד דבר או שניים על הסנגור שלך, ה-IP והמסע שלהם, המאבקים והחלומות להחזיק באדמה משלהם ולהיות – חופשיים! שהשבט שלך יגדל!

אחי. מרטין פרנסיסקו הוא מיסיונר של מיסיונרי הסקרמנט הקדוש של האח צדקה ברוחניות של האם תרזה מכלכותה. כיום הוא בן 54 והוא מיסיונר מאז 1985, אם כי בשנותיו הצעירות הוא נכנס לסמינר אובלאטס בקוטאבאטו לצורך השכלתו ב-NDU. הוא גדל בחיים נוחים עם הוריו במאובאן, מחוז קוזון, במשפחה קתולית גדולה ומאושרת. הוא אפילו אמר שהוריו שלחו אותו לבית ספר קתולי של Holy Trinity Academy בקוזון סיטי, מנילה, הפיליפינים.


Source by Larry Icabandi Nabiong

About admin

Check Also

ציור אסלאמי או מזרח-קרוב – מיניאטורה פרסית – מסורת יצירתית מהמזרח התיכון

מיניאטורה פרסית – המבוא מיניאטורה פרסית היא ציור קטן המתאר נושאים מיתולוגיים ודתיים מהמזרח התיכון …

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Recent Comments