ציור אסלאמי או מזרח-קרוב – מיניאטורה פרסית – מסורת יצירתית מהמזרח התיכון

מיניאטורה פרסית – המבוא

מיניאטורה פרסית היא ציור קטן המתאר נושאים מיתולוגיים ודתיים מהמזרח התיכון (הידוע כיום כאיראן). הקסם של אמנים (מכל העולם) לצורת אמנות זו נובע מרמת הפירוט והמורכבות הגבוהה שלה. שימוש בצבעים חיים מותאם אליו, לאפקט מסקרן מבחינה ויזואלית. בהתאם לחוק האסלאמי, המיניאטורה הפרסית, כמו צורות אמנות אסלאמיות אחרות, אינה ייצוגית. עם זאת, עיצובים דקורטיביים אלה מחזיקים בדרך כלל במשמעות הקשורה לדפוסים ולמוטיבים שלו, הממחישים לעתים קרובות נושאים היסטוריים, עממיים או דתיים.

ההיסטוריה

קשה לאתר את מקור האמנות הפרסית. צורת האמנות הפרסית המיניאטורית הגיעה לשיאה במהלך התקופה המונגולית והתימורית (המאה ה-13-16). הזרם העצום של אומנים סינים בפרס, בתקופה המונגולית, הביא השפעה משמעותית של הציור הסיני על האמנות הפרסית. לטכניקות צבעי המים ולמוטיבים של יצורים מיתיים שנעשה בהם שימוש במאה ה-13, יש דמיון ברור לציורי השיר הסיניים ושושלת יואן.

הפרטים

כמו בתי הספר הסיניים לציור, גם האמנות הפרסית הייתה עדה לקשר הדוק בין שירה לציור. אסכולות המיניאטורות המשפיעות ביותר צצו מספרות מעוררת השראה באזור, נושאות את אותו עומק וגיוון בשתי צורות האמנות. מעטים מהם היו ב:

o שיראז – בבירת פארס, הקומפוזיציות שנעשו היו בעיקר פשוטות ומונוטוניות, תוך שימת דגש על סימטריה של עיצובים.

o Tabriz – בסמיכות לאזור ארמני, אמני תבריז תפסו אשליה מלאה של הסצנה בחלל מוגבל. עוד ועוד פרטים אדריכליים ונוף נלקחו למיניאטורה.

o Herat – הראט מיניאטורה פיתחה את הסגנון הייחודי של הצגת אנשים, כפי שהם מופיעים בחיי היומיום שלהם. החיבורים הפואטיים של האזור היוו השראה ליצירות אלה.

מטאפורה מיסטית במיניאטורה פרסית

המיניאטורה הפרסית מפורסמת בניסיונה לענות על שאלות מורכבות הקשורות לסדר ולמטרת הבריאה. לצבעים ולתבניות באמנות זו הייתה לעתים קרובות משמעות מיסטית, שעשויה להימשך ימים של התבוננות כדי להתפתח. חוקרים ברחבי העולם קשרו משמעות למוטיבים, צבעים ונושאים שונים באמנות הפרסית. בעיצובים שהיו בעיקר גיאומטריים, מרובע, משולש שווה צלעות ומעגל, ארוגים לתבנית מורכבת, שכן אלו נחשבו לצורות המושלמות (הסימטריות). נעשה שימוש בדפוסים אסימטריים כדי להדגיש את מגבלת ההבנה האנושית של סדר הבריאה (הסימטרי) הבסיסי. מוטיבים דומים הצבועים בצבעים שונים סימנו שינויים במצב הנפשי, בעונה ובאלמנט הטבע, על הנושא. למרות היותו בארץ צחיחה, גן העדן נראה דומה שם מתואר כגן – מלא פרחים, עלווה ומזרקות. בנוסף, היו מוטיבים שנשאבו מכתבים ערביים וסגנונות קליגרפיים אחרים שרווחו באזור. היו שכבות מורכבות של עיצוב, שלכל אחת מהן המשמעות הייחודית שלה, מונחות אחת על השנייה, כדי להצביע על כאוס לכאורה בעולם המחופש.

אמנים מיניאטוריים מפורסמים

כמאל-עוד-דין בהזאד, רזא עבאסי, חוסיין בהזאד, מיראק נקאש, קאסים עלי, חוואדג’ה מוחמד נקש, שאה מוזאפר ומחמוד פרשצ’יאן.

סיכום

במאה ה-20, זמן קצר לאחר שגילו אמנים מערביים את המיניאטורה הפרסית, התפתחו נציגים מודרניים של אמנות זו תחת השפעה מערבית. ניתן לראות את הדומיננטיות שלו במיניאטורה המוגולית של תת היבשת ההודית ובמיניאטורה העות’מאנית בטורקיה. המיניאטורה הפרסית נמשכת במוזיאונים אסייתיים רבים עד היום, יחד עם אמנים עכשוויים שייצרו את הציורים המסורתיים הללו עד היום.


Source by Annette Labedzki

About admin

Check Also

ראיון עם אחי. מרטין פרנסיסקו – הגיבור הבלתי מושר של הילידים

עם תרחיש השריפות המשתולל של יער הגשם באמזונס – ושריפות יער אחרות המתרחשות כמעט „בסימפוניה …

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Recent Comments