עומאן – תמונת מצב

המונח ‚תכשיט שבכתר‘ שימש היטב, אך מעולם לא יותר מתאים לו בתיאור ממלכת עומאן, התכשיט שבכתר המרכיב את מדינות ערב. עומאן היא פשוט ‚המהות של ערב‘.

הנשלטת על ידי פנים של הרים משוננים (ג’בלים), מדבר עצום ומישורים, עומאן היא תענוג פנורמי התופס את הבליטה המזרחית של חצי האי ערב, ועד לאחרונה הייתה בין האחורים של התיירות העולמית. לנוף העצום והמגוון של המדינה יש כמעט תמימות ילדותית – בתולית, ללא רבב וללא פגמים.

מבחינה גיאוגרפית המדינה נעה בין מלכות העקרה דמוית הפיורד של חצי האי מוסנדאם שצולל לתוך מיצר הורמז בצפון, ועד לסלאלה הטרופית השופעת ועמוסת המונסונים בדרום. בין לבין משתרע המדבר החולי העצום (רוב אל חאלי, הרובע הריק המפורסם) ומישור בטינה הפורה.

מאוכלס כבר 6000 שנה לפני הספירה, מעט מדינות יכולות להתפאר בכך שסבלו מדיכוי כה קטן. רק במאה ה-17 עומאן נכבשה חלקית על ידי הפורטוגלים, ולאחר שגורשה, המדינה שמרה על שלטון עצמי באמצעות משפחת הסולטאן המלכותית של בן סעיד. נבצר על ידי שנים של שלטון שמרני מדי וחשיבה פנימית, הסולטן קאבוס בן סעיד עלה לכס המלכות בשנת 1970 לאחר שסילק את אביו, שהחלה רנסנס שהביא את עומאן מימי העידן האפלים אל המאה ה-21. כיום יש למדינה שגשוג גדול בזכות הנפט, הנחושת, הזהב, השיש והגרניט שלה, ולאחרונה התיירות. עם העושר הזה עומאן ביצעה מודרנית בעדינות את המדינה ללא מופע של עודפים נוצצים כפי שהציגה שכנתה, איחוד האמירויות הערביות.

עומאן מורכבת מ-6 אזורים ו-2 מחוזות. מהצפון עוברים לדרום הם: מחוז מוסנדם, מחוז אל-בטינה, מחוז מוסקט, מחוז דהרה, מחוז א-דכיליאג, מחוז אל-ווסטה, מחוז אל-שרקייה ואזור דוהפר.

מחוז מוסנדם

מרוחק ומחוספס, הוא מעט נחקר, ובכל זאת עבור צוללנים, אוהבי טבע וחוקרים העוסקים במאמץ, הם יזכו בהזדמנות חסרת תקדים לטבול את עצמם במגוון המדהים של פיורדים, מפרצונים נסתרים, שוניות אלמוגים ושפע של ציפורים . לחובבי ההיסטוריה יש הרבה מגדלי שמירה ומסגדים ישנים שכדאי לחקור ובמדהה יש עדויות להתיישבות אנושית משנת 3500 לפני הספירה. ציורי סלע וחורבות אחרות מתוארכים אף הם לתקופת הברזל. מוסנדם רק מתעורר ומספר אתרי נופש מדהימים מבחינה סביבתית מפותחים.

אזור אל בטינה

תקוע בין מפרץ עומאן להרי חג’ר הצפוני, מישור החוף של בטינה הוא הפורה ביותר במדינה וגם הצפוף ביותר. במישור הזה מגדלים את רוב הגידולים לדרישת המדינה. סוהר, שראשיתה 5 אלפי שנים היא העיירה המרכזית על החוף ושווה ביקור בשל המבצר המפורסם שלה מהמאה ה-13. בקרבת מקום נמצאת רוסטאק, פעם בירת עומאן ונודעת בשלל מגדלי השמירה והמבצרים העתיקים שלה, כשהבולט ביותר הוא מבצר רוסטאק. בהיותם מישור ברובו, ישנם ואדיות רבים המציעים מטעי תמרים שופעים.

מוּסקָט מחוז מחוז

השער לעומאן הוא בדרך כלל דרך מוסקט, הבירה. באופן כללי, מוסקט מציגה מראה הומוגני יחסית של בניינים נמוכים (לעיתים רחוקות יותר מחמש קומות), בדרך כלל לבנים, עם ארכיטקטורת מגורים, ממשלה ומסחר המזכירה לעתים קרובות סגנונות אזוריים היסטוריים. למרות שעיר זו נמצאת על סף חצי האי ערב עם אקלים קיצוני, היא ירוקה להפליא ורחובות ראשיים זרועים בעצים, דשא שופע, פרחים ושיחים מקשרים בין המחוזות והשטחים הציבוריים.

Muttrah, הנמל העתיק משדר קסם מהעולם הישן, עם שוק שוקק משמעותי מבחינה היסטורית, הרחק מרחוב אל בהרי המפורסם (Muttrah Corniche). כאן אפשר לטייל בקלות לאורך קו המים ולהביט בדאואים בסגנון עתיק המעמיסים והפורקים מטען בזמן שסנפירי כריש חותכים את פני הים רודפים אחרי דגים! הזמן הטוב ביותר לבקר כאן הוא אחר הצהריים המאוחרים, כאשר אור השמש המוצף מרכך את שטיח הצבע המלכותי.

לפני שעוזבים את מוסקט כדי לחקור את שאר עומאן, יש להקדיש זמן לביקור במספר המוזיאונים, הגלריות לאמנות, החופים ובפרט, המסגד הגדול והארמון של הסולטן קאבוס, שתי יצירות מופת ארכיטקטוניות מדהימות מבחינה ויזואלית.

אזור דהירה

אזור היבשה הזה, השוכן על הגבול עם איחוד האמירויות הערביות, הוא ברובו שטח מדברי צחיח המעורב בנופי הרים עצומים. אין סיבה לבקר כאן מלבד לראות את אחד האוצרות הארכיאולוגיים היקרים ביותר של עומאן – קברי הכוורת ב-Bat, שהוגדרו כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק“ו. ניתן למצוא באזור מספר מבצרים ומצודות עתיקות ששימשו להגנה על משאבי המים בוואדיות מפני פולשים.

אזור א’דכילייה

המכונה בדרך כלל יותר ‚הפנים‘, אזור דכילייה הוא מרכז האיסלאם בעומאן העתיקה. עם היסטוריה כזו זה לא מפתיע את שפע הביצורים והבניינים ההיסטוריים שלו. עם מסיבי הרים נקיים, ערוצי שקעים ומלאכות מסורתיות תוססות, אזור זה הוא יעד תיירותי פופולרי מאוד בתוך עומאן. במיוחד העיירה העתיקה ניזווה בולטת כמקום ‚חובה לראות‘ לביקור, עם המבצר העתיק והאימתני שלה ששוחזר במלואו. ניזווה הייתה פעם עיירה מוקפת חומה ובירת עומאן העתיקה. כיום מבקרים יכולים ללכת ברחובות הקטנטנים ובשוקים המרכיבים את הרובע העתיק בחלק הפנימי המוקף חומה. בכל רחבי העיירה נחו מטעי תמרים וחוות שהופכים את האזור לשופע מבחינה ויזואלית. אתר צפצפה נוסף הם גני הוורדים של אל ג’בל, שבהם באפריל אלפים על אלפים של שיחי ורדים בפריחה זורמים במורד טרסות שנכרתו לתוך הר אל הערוץ שמתחת.

אזור אל ווסטה

עשיר בנפט, אל ווסטה משתרע מהים הערבי במזרח ועד לרובע הריק במערב. לתיירות האזור ידוע יותר בזכות החי והצומח שלו, מקום מפלט לקבוצות לימוד מומחים. כאן מקדש האוריקס הערבי המפורסם בעולם תופס 25,000 קמ“ר של מרחב מדברי. על החוף המזרחי של דוקם מבקרים לעתים רחוקות בחופים חוליים עוצרי נשימה עם צוקים מרהיבים.

אזור אל שרקייה

פרוש על פני האזור הצפון מזרחי של עומאן, אזור זה מקיף את חולות שרקייה הענקיים, הידועים יותר בתור חולות וואהיבה. העיירה העתיקה סור היא הבולטת ביותר באזור, הידועה במאות השנים של מסחר ובניית דאו. בקרבת מקום שוכנות מערות מג’ליס אל ג’ין, אחת ממערכות המערות הגדולות בעולם. מערה אחת לבד יכולה להכיל את המקבילה ל-6 מטוסי ג’מבו! אטרקציה גדולה נוספת היא הצבים הירוקים שבאים להטיל את ביציהם במהלך הקיץ, ששטחם הופך כעת לאתר שימור. אולי עם זאת, האטרקציה הגדולה ביותר היא חולות וואהיבה, אזור מרהיב של דיונות חול חומות אדמדמות עדינות וחיי מדבר, אזור פופולרי מאוד ל“חבטות בדיונות“ ב-4 x 4, קמפינג או טיולי גמלים.

מחוז דהופר

Dhofar בדרום הרחוק של הסולטנות עם עונת המונסון הייחודית שלה רחוקה מבחינה אקלימית משאר חלקי המדינה. עם ערפל עטוף הרים, נופים שופעים, חופים מדהימים, אוצרות היסטוריים ושפע של חי וצומח, תיירים רבים נוהרים לכאן כדי לטבול את עצמם ללא ספק בחלון הראווה של עומאן. בעת העתיקה, דוהפר הייתה ידועה בלבונה שלה וכיום זה לא השתנה מכיוון שהיא מספקת כמעט 90% מהמסטיק הארומטי הזה לא רק לעומאן אלא לעולם. סאלאלה היא הבירה האזורית והשער לדופר. עיירה היסטורית מוזרה זו, המפורסמת בזכות המקדשים העתיקים שלה, היא המקום האידיאלי להתבסס בו כדי לחקור את כל האוצרות של האזור הזה. בניגוד למדינות אחרות שבהן המונסון הוא עונה שיש להימנע ממנה, המונסון הוא דהופר הוא עונת השיא התיירותית שבה אלפי מבקרים (בעיקר ממדינות ערב הסמוכות) נוסעים לאזור בשל ההרים המכוסים בערפל הדרמטי, הנחלים הגועשים, הצמחייה השופעת והמורשת העשירה. ובעוד הפנים כל כך מהמם מבחינה ויזואלית, קו החוף הוא יעד בתוך עצמו עם קילומטר אחר קילומטר של חופים לבנים עקרים, לא מאוכלסים וטהורים וים בצבע טורקיז.

הערה אחרונה

עם העושר החדש של עומאן של נפט ותיירות, צעדים מהירים נעשים על ידי הסולטנות כדי להפוך ל“גבול החדש“ הבא בתחום הרפתקאות רכה ותיירות תרבותית. הרבה אתרי נופש יפים אך בטוב טעם בסגנון ‚ערבי‘ נמצאים בתכנון שיביאו לעומאן את כל אחוזות התיירים. יש גם פיתוח של אזורי הביצות למקלטים של ציפורים נודדות בתוספת הרחבה ושדרוג של שמורת אורקס ג’ידאת אל חרסיס. עם זאת, הזמן לראות את עומאן במצבה הפשוט והטהור ביותר הוא עכשיו, לפני שהתיירות תשנה לנצח את פניה של המדינה הזו.


Source by Rick E. Wood

About admin

Check Also

Fort Jesus – גן העדן לתיירות החופים

ידוע בתור הקסם התיירותי הפופולרי ביותר במומבסה, פורט ישו הוא כנראה פיסת ההיסטוריה השמורה ביותר …

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Recent Comments