סמלים דתיים ומשמעותם

ישנן דתות רבות בעולם. לכל דת יש סמלים שונים המכילים משמעות ספציפית באותה דת. סמלים אלו יכולים להיות בצורת יצירות אמנות, מעשים, אירועים ותופעות טבע. לסמלים דתיים יש היסטוריה של יותר מ-100,000 שנים. המחקרים של סמלים אלה הם ברחבי העולם או שיכולים להיות להם כמה גבולות ספציפיים התלויים בסוג הדת.

לנצרות יש בעצם שלושה סמלים. סמלים אלה הם איכטיס (דג), צלב נוצרי וצלב פטריארכלי. איכטיס היא מילה יוונית עתיקה שמשמעותה דג. זה אומר „ישוע המשיח, בנו של אלוהים, מושיע“. ישוע משווה את גזר דינו של אלוהים לגבי מי ילך לגן עדן ומי ילך לגיהנום בסוף העולם הזה לדייגים שמקטלגים את המלכוד שלהם, שומרים על הדגים הטובים ומשליכים את הדגים הנוראים בחזרה לאוקיינוס. הצלב הנוצרי הוא סמל דתי ידוע ברחבי העולם. הצלב הוא סוג של צלב שאין לו את גופו של ישוע. במהלך שתי המאות הקודמות אנשים לא השתמשו בצלב כסמל לפולחן. הם השתמשו בסמל הדג בשביל זה. ישנם סוגים רבים של צלבים כמו צלב אנדרו, צלב אנתוני, צלב קנטרברי וכו‘. הצלב הפטריארכלי דומה מאוד לצלב הנוצרי. הוא דומה מאוד לצלב הלטיני שיש לו מוט צולב מינורי הממוקם בחלקו העליון של הראשי.

שלושת הסמלים הבסיסיים של ההינדואיזם הם אומקר, פרח הלוטוס וצלב קרס. ההברה „אום“ תוארה לראשונה בספרי הקודש ההינדיים הנקראים Upanishads. המילה „אומקר“ נמצאת בפתחם של ספרים הינדיים קדושים רבים. סמל הלוטוס היה סמל אלוהי בקהילה האסייתית. הוא מייצג סגולה וטוהר מיני. בדת ההינדית אלוהים וישנו והאלה לקשמי מתוארים שוב ושוב עם לוטוס ורוד. האלה סרסווטי מתוארת עם לוטוס לבן. המילה צלב קרס באה משפת הסנסקריט. זה נחשב כחפץ בר מזל. סימן זה שנעשה על דברים שונים מחשיב הבאת מזל טוב.

באיסלאם יש ביסודו ארבעה סמלים בסיסיים. השמות הם רוב אל חיזב, כוכב וסהר הנקרא גם הסמל העות’מאני, שם אללה וקאלימה/שהאדה. רוב אל חיזב הוא סמל אסלאמי שנמצא על דגלים וסמלים שונים. זה שימש בתחילה בקוראן. ניתן לראות את רוב אל חיזב בזרועות הנוכחיות של אוזבקיסטן וטורקמניסטן. סמל הכוכב והסהר נמצא בשימוש נרחב כסמל של האיסלאם בימינו. מדינות מוסלמיות רבות כמו פקיסטן, טורקיה ואלג’יריה משתמשות בסמל זה בדגליהם. שמו של אללה הוא מילה ערבית כללית של אלוהים. לפי התרבות המוסלמית השם הנכון של אלוהים הוא אללה. שחאדה היא ההצהרה המוסלמית שהם מאמינים באל אחד. זה גם מראה שהם מקבלים את מוחמד כנביא שלהם.

אז בדרך זו לכל דת יש סמלים ומשמעות משלה. יש לזה משמעות עמוקה בדת שלהם. אנשים משתמשים בסמלים אלה כאמצעי לחיבור עם אלוהים.


Source by Mary Dubitzky

About admin

Check Also

ציור אסלאמי או מזרח-קרוב – מיניאטורה פרסית – מסורת יצירתית מהמזרח התיכון

מיניאטורה פרסית – המבוא מיניאטורה פרסית היא ציור קטן המתאר נושאים מיתולוגיים ודתיים מהמזרח התיכון …

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Recent Comments