מהי חברה חד-תרבותית?

האם אתה חי בחברה חד-תרבותית או רב-תרבותית?. לעתים קרובות אנו מתקשים להגדיר. מהי חברה מונו-תרבותית?

רוב המומחים מסכימים שהתכונות החיוניות של חברה חד-תרבותית הן מורשת משותפת, מבנה אמונה, שפה ובדרך כלל זהות חד-גזעית. מכיוון שאנו חיים בעולם גלובלי יותר, רבות מהחברות שלנו הן בעיקרן רב-תרבותיות. אבל עדיין רבות מהחברות של ימינו עדיין חולקות את התכונות המשותפות של חברה חד-תרבותית.

מהן התכונות הנפוצות הללו?

1. מורשת משותפת

המורשת ההיסטורית של החברה יכולה להתבסס על תפיסה לפיה העמים, האוכל, השפה, הגישות, המאפיינים הגזעיים והאמונות הדתיות הם מרכיב חיוני לזהות האומות.

2. מבנה אמונה משותף

לרוב אזרחי המדינה יש מבנה אמונה משותף, המבוסס על מורשת האומה. אמונות אלו יוצרות את הזהות הלאומית ואת ה’נפש‘, היוצרות עבור רבים חברה קשורה חזקה יותר, אך לפוגעים בעם שמפסיד את היתרונות של חברה אתנית רב-תרבותית.

3. ‚נפש‘ במבט פנימה

עבור רבים, חברות חד-תרבותיות נוטות להסתכל פנימה, ולא החוצה, וזה יכול להופיע בתרבות האומה. תוכניות טלוויזיה וחדשות נוטות להיות ממוקדות מקומיות, וזהות התרבויות מקודמת מאוד. מידה של בורות של העולם החיצון היא לרוב תוצר של הסתכלות פנימה.

4. חשד ל“זרים“

ה“נפש“ של חברה מונו-תרבותית עשויה לעתים קרובות להיות חשדנית כלפי „זרים“, ולא מקובלת על אמונתם. הדבר עלול להוביל להרתעת שותפויות רב-תרבותיות, למנטליות „גטו“ של הפרדת תרבויות דרך האזורים שבהם הם יכולים לחיות .

5. ערכים דתיים משותפים

בעוד שבחברות מסוימות הדת נתפסת כפחות חשובה, תרבויות אחרות רואות בה חלק מהזהות הלאומית או האתנית שלהן. דת רשמית חד-תרבותית חזקה היא לרוב תכונה חזקה של חברה מסוג זה.

6. שבטיות

אזרחים של חברות רב-תרבותיות חזקות נוטים להיות שבטיים יותר כאשר הם חיים מחוץ לתרבות שלהם. נישואים רב-תרבותיים אינם מקובלים, השכנים, האוכל ואפילו מקום העבודה נוטים להיות ‚שבטיים“ – ההשפעה של החברה החדשה פוחתת עקב הקשר התרבותי החזק הזה, בין אחרים השותפים לו.

7. רכישת סחורה

חברות מונו-תרבותיות נוטות לתמוך במוצרים שלהן, במקום לרכוש מוצרים ממדינות אחרות. הם נוטים להיות גאים בתעשיות שלהם, ובהישגים הכלכליים – עידוד קניית מוצרים מתוצרת לאומית על פני אחרים. זה מועיל במיתון, אבל בכלכלה מתרחבת יכול לעכב את הבחירה שיש לצרכנים.

חברות מונו-תרבותיות נוטות להרגיש בטוחות יותר, כל עוד אתה מזוהה כ“אחד מהקבוצה“, אך גם שמרני בכל הנוגע לקבל שינוי. למרות שהם מאוימים, החברות הללו נוטות להיקשר יחד מהר יותר, אך גם יכולות להיות אשמות בסוגים הגרועים יותר של התעללות אתנית.

דוגמאות היסטוריות יכולות להיות השואה הארמנית על ידי טורקיה, או שפיכות הדמים בעבר בבלקן, ורואנדה- אירועים שבדרך כלל אינם מתרחשים בחברות רב-אתניות מודרניות יותר, שמקבלות את ההבדלים ברעיונות ובאמונות.

מיתונים יוצרים לעתים קרובות תפיסה חד-תרבותית יותר בחברות, ופתאום אפילו בחברות רב-תרבותיות עלולים להופיע קווי שבר – לעתים קרובות במסווה של תחרות על מקומות עבודה וזכויות כלכליות. אולם למרות המצוקה הכלכלית, ללא הצבע, המוזיקה והפתיחות של חברה רב-תרבותית- היינו חיים בעולם מאוד משעמם ומצומצם.


Source by Mark W. Medley

About admin

Check Also

Fort Jesus – גן העדן לתיירות החופים

ידוע בתור הקסם התיירותי הפופולרי ביותר במומבסה, פורט ישו הוא כנראה פיסת ההיסטוריה השמורה ביותר …

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Recent Comments