היסטוריה של צמחי פטל

לדברי לותר ברבנק, שחקר והכליא פטל ופטל שחור יותר מכל גננות אחר, וכתב את חיבורו הקלאסי בן 8 הכרכים על פירות קטנים ושיפור פירות ב-1921; צמח הפטל האדום תורבת באירופה במשך מאות שנים, וגדל פרא מיוון ועד ספרד וצפונה מנורבגיה לשבדיה.

פטל אדום, Rubus idaeus, הוא שיח פירות יער יליד טורקיה והוא נאסף על ידי האנשים המאכלסים את טרויה, (טרואס, טורקיה) מגפנים שגדלו למרגלות הגבעות שם במאה הראשונה לפני הספירה

הרומאים הפיצו את זרעי הפטל בכל האימפריה שלהם, כפי שמעיד זרע של גפן הפטל בחפירות ארכיאולוגיות באנגליה, המוכיחות שהאנגלים היו גננים שגדלו בשפע עם גפני פטל ושיחי פטל.

וויליאם פרינס הקים את משתלת הצמחים הראשונה במושבות האמריקאיות בשנת 1737 בפלאשינג, ניו יורק, שהציעה בין היתר למכירה צמחי פטל.

לותר ברבנק הכניס הרבה כלאיים של פטל לגננות האמריקאית. הוא תיאר את הדג, פטל ופטל שחור, בתור הפירות הגנטיים המורכבים ביותר בחקר הפירות האמריקאי.

בורבנק ייצר שפע של הצלבות בין פירות היער השחורים, הדוברי והפטל שהראו כל שילוב אפשרי של שתי איכויות הגרגרים ביניהם. אחד הפטל הזה היה אפילו לבן בצבע וטעים אבל רך מדי לייצור ושתילה מסחריים.

פטל הועבר הכלאה עם צמחי אוכמניות שונים כדי לייצר את ה-boysenberry וה-loganberry. הלוגנברי היה הכלאה בין ה-dewberry קליפורניה לבין הפטל האדום. ה-‚Phenominal Berry‘ היה הכלאה בין דוברי לפטל ארקטי ש-Burbank הכלאה ב-1905.

לותר בורבנק עשה הצלבות היברידיות בין צמח התות לצמח הפטל שהביאו לשיח היברידי, ללא קוצים לחלוטין, אך הפרי שהופק על קנים בגובה 2-5 רגל לא היה באיכות מספיק טובה כדי להצליח כפטל מסחרי.

שיח הפטל או הגפן גדלים לגובה של עד 3 מטרים, והגרגרית בקטיף נפרדת בקלות לחלוטין מהגבעול, ואינה דורשת ניקוי או הכנה נוספים לפני האכילה. פטל בר הוא גרגרי יער חיות בר חשובים לאכילת בעלי חיים וציפורים, כשהם מבשילים בקיץ ובסתיו. הפטל משווק בצורה הטובה ביותר בפעולות קטיף בעצמך, בשל חיי המדף הקצרים, אך הביקוש לפטל גדל עד כדי כך שהפירות מוטסים בהובלה אווירית בקירור כדי לספק את הביקוש לפטל.

ניתן לתאר את הרגלי הצמיחה של הפטל כגפני פטל נגררות או כקנים זקופים וזקופים. זני פטל רבים מייצרים מקל שאינו נושא בשנה הראשונה, הפורח ומצמיח פירות יער במהלך העונה השנייה. מקל לא נושא זה נקרא Primocane. אי פעם עם צמחי פטל יכולים לשאת שני יבולים בשנה, יבול אחד באביב והיבול השני בסתיו. שיחי הפטל שנושאים תמיד יכולים לייצר יבול בעונה הראשונה בסתיו על פרימוקנים. שיחי פטל וגפנים פופולריים נצחיים הם: פטל אדום מורשת, סתיו בליס ופטל אדום אמיטי. שורשי הפטל רדודים ועשויים לדרוש השקיה נוספת בתקופות יבשות. ניתן לקצור את הפטל ביד או במכונה ונדרשת קטיף תכוף כל 3-4 ימים על פני תקופה של מספר שבועות.

המופע הנרחב של פטל אדום הוא מאגר גנים מגוון ומורכב בממלכת הפירות, הגדל כשיחים זקופים או כגפנים נגררות, אך פטל שחור גדל רק בצורת שיח זקוף.

הפטל השחור, Rubus occidentalis, הידוע גם בשם פטל הבר השחור או פטל הכובע השחור הוצג באמריקה בשנות ה-40 של המאה ה-19 על ידי ניקולס לונגוורת‘ מאוהיו והיה תוספת נהדרת לפירות תרבותיים שניתן לגדל בכל מקום. פטל מסוג הכובע הסגול התפתח מהיליד, US Raspberry Rubis neglectus, והיה יליד מדינת ניו יורק. הפטל השחור מקורו רק בצפון אמריקה, בעיקר בחלקים המזרחיים למעט מדינות המפרץ. הפטל השחור נקרא גם פטל בר, והוא שימש במשך מאות שנים לטיפול בנשים הרות. התה העשוי מפטל בר זה פורסם כתרופה מרגיעה על ידי מחקר רפואי אנגלי מפורסם בשנת 1941, שמטפל גם בבחילות בוקר, סיוע בלידה, גירוי ברחם והפלה מאוימת. פטל שחור, גדל כגרגרי גינה בחצר האחורית יותר מאשר פירות יער מסחריים, מכיוון שהם פחות עמידים לקור, פחות פרודוקטיביים ונתונים יותר לנזקי מחלות מאשר הפטל האדום.

ישנם מוצרים שימושיים רבים המתקבלים מפטל: גלידה, ריבה, ג’לי, פטל שחור, מיץ פטל, וכמובן פירות פטל טריים.

פטל מכיל כמויות קיצוניות של נוגדי חמצון המתוכננים להילחם בסרטן, להתערב במחלות לב ולהציע יתרונות בריאותיים רבים אחרים מהתכולה הגבוהה של ויטמין A, ויטמין B1, B2, ויטמין C, ניאצין, והמינרל, סידן, זרחן, ברזל ואשלגן.


Source by Patrick Malcolm

About admin

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Recent Comments