היסטוריה של טיפוח העור חלק 9: רומא העתיקה: האימפריה, 31 לפנה“ס-400

המשך מסורות באימפריה

כיום, האימפריה הרומית ידועה כאחת האימפריות הגדולות והמשגשגות ביותר שראה העולם אי פעם. במהלך ארבע מאות שנים, מה שהתחיל כעיר קטנה התרחב אט אט למדינות שכנות, והתפשט ברחבי אירופה והמזרח התיכון. בשיאה הגיעה האימפריה הרומית עד צפונה למה שהיא כיום הממלכה המאוחדת ועד מזרח עד למה שהיא כיום טורקיה. עם התרחבותה, הביאה רומא את תרבותה, ונשאה עמה את מסורות טיפוח העור וההיגיינה שלה. עם זאת, הם אמנם היו מוטים על שליטה עולמית, אולם הרומאים לא חששו ללמוד מהחברות שכבשו. למעשה, הם אספו טיפולי טיפוח רבים ככל שחלקו, והפכו אותם לשלהם.

בהשפעת הקיסרים הרומאים הכל-יכולים וחצרותיהם המשוכללות, החברה הרומית הפכה לפזרנית מאי פעם. עם זאת, הרומאים שמרו על רבות מהמסורות הקוסמטיות שפיתחו לראשונה בתקופתם כרפובליקה. המרחצאות הציבוריים המשיכו להיות מקום חשוב הן לסוציאליזציה והן לניקיון. למעשה, גברים חזקים רבים דנו באסטרטגיות מלחמה תוך כדי רחצה. לנשים רומיות היו מרחצאות משלהן באותו בניין, והן המשיכו להבהיר את עורן בעופרת וגיר ואפילו גללי תנינים, אם יכלו להרשות זאת לעצמן. הרחצה הייתה אירוע יומיומי וכל האזרחים הרומאים היו אמורים לשמור על רמת ניקיון. בעוד שהאזרחים העניים ביותר לא יכלו להרשות לעצמם את מוצרי הקוסמטיקה והטיפוח היוקרתיים מהם נהנו החצר הרומית, אנשים מכל המעמדות החברתיים השתתפו מדי יום במרחצאות הציבוריים.

הרחבת האימפריה

כשהאימפריה הרומית התרחבה, היא הביאה איתה מומחיות של שנים של טיפוח העור. כשהחיילים הרומאים כבשו אזור חדש, הם היו מציגים את התרבות שלהם ואת המסורות שלהם לאנשים שכבר חיו בו. דבר אחד שהחיילים דאגו להקים בכל מושבה חדשה היה בית מרחץ ציבורי. בעוד הבנייה של אלה הייתה מסובכת לעתים קרובות וכללה בניית אמות מים ומערכות אינסטלציה עצומות, הרחצה הייתה כה חשובה לתרבות הרומית עד שהם מצאו שהיא שווה את המאמץ. שרידי מרחצאות רומיים נמצאו בכל חלקי האימפריה הרומית לשעבר, מגרמניה דרך טורקיה ועד אנגליה. כיום, רבים מבתי המרחץ הללו עדיין נמצאים בשימוש בצורה של בריכות ציבוריות או ספא. באת‘, אנגליה, נמצאת אחת הדוגמאות הידועות ביותר למרחץ רומי פועל. הוא התגלה מחדש לראשונה במהלך המאה ה-12, כאשר הוא נפתח לשימוש על ידי בני מלוכה מימי הביניים. בעוד שהחלק העליון הנוכחי הוא שחזור, המבנים והעמודים התחתונים והבריכות עצמן הם עבודה רומית מקורית וגילם אלפי שנים. (תוכלו לקרוא עוד על המרחצאות בבאת‘, אנגליה כאן: http://en.wikipedia.org/wiki/Roman_Baths_(Bath ) )

לומדים מהנכבשים

כשהרומאים הפיצו את תרבותם ואת הידע שלהם ברחצה וטיפוח העור, הם החלו לשלב גם ידע מהחברות שכבשו. לרומא היו קשרים מזמן עם מדינות כמו יוון ומצרים ורבים ממוצרי טיפוח העור שלה הושאלו משתי התרבויות הללו. עם זאת, כשהם התפשטו ברחבי אירופה ובמיוחד במזרח התיכון, הם למדו על צמחים חדשים, עשבי תיבול ושמנים שניתן להשתמש בהם כדי להרטיב ולהגן על העור. המינרל אלום, למשל, שימש זמן רב במדינות המזרח התיכון כחומר עפיצות וכטיפול בגלדים ושפשופים בעור. לבונה ומור, שני צמחים שהיו בשימוש זמן רב בקוסמטיקה וקרמים מצריים ומזרח תיכוניים, הפכו גם הם לזמינים הרבה יותר עם התפשטות האימפריה הרומית. (תוכלו לקרוא עוד על עשבי תיבול, תבלינים ותרופות מזרח תיכוניות מסורתיות כאן: http://www.saudiaramcoworld.com/issue/200605/natural.remedies.of.arabia.htm )

קשה לזלזל בהשפעה שהיתה לתרבות הרומית על החברה המודרנית והרעיונות שלה לגבי טיפוח העור. יחד עם המרחצאות ההיסטוריים שעדיין נמצאים בשימוש ברחבי אירופה, קל לראות את ההד של מסורת הרחצה הרומית בספא ובבריכות ציבוריות עכשוויים. ייתכן שאפילו סכיני גילוח וקרמים מודרניים להסרת שיער מקורם במכשירים רומאיים להסרת שיער. ככל שהעולם נעשה גלובלי יותר, השיתוף התרבותי של מסורות קוסמטיות מהדהד את נכונותה של האימפריה הרומית ללמוד מאחרים, אפילו כשהם מפיצים את התרבות והמסורות שלהם.


Source by Jill Knowles

About admin

Check Also

Fort Jesus – גן העדן לתיירות החופים

ידוע בתור הקסם התיירותי הפופולרי ביותר במומבסה, פורט ישו הוא כנראה פיסת ההיסטוריה השמורה ביותר …

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Recent Comments