האי ג’רבה הוא ביתו של בית הכנסת המפורסם, מיקום ‚מלחמת הכוכבים‘

ג’רבה, או ג’רבה, המשתרעת על פני 200 קילומטרים רבועים וכיום היא בבעלות תוניסיה, האי הגדול ביותר שנחשב לחלק מצפון אפריקה, נמצא במפרץ גאבס ממש ליד חצי האי קאפ בון. אף אחד לא צריך לעזוב את תוניסיה מבלי לחוות את המקום האגדי הזה. ג’רבה הייתה כמעט בוודאות ההשראה של הומרוס לאי שסיפק מקלט לאודיסאוס מהצפירות במסעו על פני הים התיכון. ג’רבה היא אכן גן עדן, הפורח בפרחים, מטעי תפוזים ועצי זית, מנוקד בבתים המרובעים הייחודיים המסוידים בלבן הידועים כ-menzels. לג’רבה יש חופים מרהיבים, חורבות היסטוריות מפתות, ושוק Houmt Souk השוקק, אבל ללא ספק המשיכה הגדולה ביותר שלה לאמריקאים היא הכפר הקטן אג’ים, שבו הסצנות החיצוניות של הראשון מלחמת הכוכבים הסרט צולמו.

לג’רבה היו כמה שמות שונים באלפיים השנים האחרונות. היא נקראה Meninx עד לשנת 300 לספירה בערך, ביתן של שלוש ערים מרכזיות, שאחת מהן הייתה יצרנית עיקרית של צבע המורקס המפורסם לבגדים, העשוי מחלזונות ים. האי היה מיושב בצפיפות רבה יותר בתקופה הרומית מאשר כיום. במהלך ימי הביניים נלחמו בה נוצרים מסיציליה ומאראגון השכנות בספרד ועדיין עומדים מספר מבצרים צבאיים מתקופה זו, לצד עשרות מסגדים קטנים.

הומר מספר כיצד אודיסאוס, שנמלט מהסירנות, נתקל באי יפהפה שבו צמחו פירות עדינים בשפע, ביתם של אוכלי הלוטוס. כל המלחים שלו אכלו מהפרי הטעים הזה (שרבים מאמינים שהיו תמרים מתוקים – הקפידו לנסות כמה תמרים של ג’רבה בזמן שאתם כאן) ולאחר שאכלו את הפרי איבדו את כל הזיכרון של מולדתם ומשפחותיהם. ג’רבה היא ביתם של עשרות מסגדים היסטוריים המספקים דוגמאות מצוינות לארכיטקטורה אסלאמית ים תיכונית יחד עם המעוז הבלתי עביר של אל כביר מהמאה השלוש עשרה, אשר לאורך הדורות שימש לחיל המצב הערבי, הספרדי, הצרפתי והטורקי.

אין ספק שנקודת המוקד של האי כולו היא העיר היפה, המסוידת בלבן, Houmt Souk, שבה בניינים נראים כאילו הולבנו כשלג לבן על ידי גשם קסום ומנקה. כחמישה קילומטרים מהבירה נמצא הכפר גואללה (Guellala) עטור הדקלים, בעל שם עולמי בזכות הקרמיקה הבוהקת שלו, בוהקת בצבעי יסוד.

ג’רבה היא גם ביתו של בית הכנסת העתיק אל גריבה, הידוע גם בשם בית הכנסת ג’רבה, הממוקם בכפר הארה סגירה, כמה קילומטרים דרומית מערבית להומט סוק, שהוא האזור העירוני המרכזי של האי כולו. בית הכנסת מהווה יעד קדוש עבור רבים מיהודי תוניסיה במהלך עלייה לרגל שנתית המתקיימת בציון ל“ג בעומר, חג שנקבע 33 ימים לאחר חג הפסח. הפנים, עם הסריג העשיר של ויטראז’ים ואריחים, הוא גן עדן של שלווה שבו המאמינים מתפללים בצל הקריר. למרות שהיום היא אומה אסלאמית בעיקרה, לתוניסיה יש מורשת יהודית עשירה הנמתחת ברציפות אחורה בזמן במשך 25 מאות שנים. חלק מהשמות בעלי השורשים ההיסטוריים העמוקים ביותר בתוניסיה הם משפחות יהודיות.

כפר ספרי הסיפורים המעודן אג’ים, בטאטאווין, נבחר באופן אישי על ידי ג’ורג‘ לוקאס להיות המקום לצילום סצנות בלתי נשכחות של מלחמת הכוכבים. הנופים דמויי החלומות כאן, המזכירים כל כך את ציוריו של דאלי (שהגיע לא פעם לג’רבה) ממשיכים להדהים את כל מי שמגיע לכאן כדי לחוות את האתר באופן אישי. הכניסה חופשית, אבל אני תמיד מקפיד לתת טיפ לשומרים.

מבחינת אוכל ולינה, אל פארידה בסידי מחרז, היא האכסניה היפה והמפוארת ביותר באי, עם מטבח המגיש מטבח מסורתי מעולה ופירות ים טריים לחלוטין, שנתפסו במקום. לסעודה משובחת ב-Houmt Souk, מסעדת Horoun מתמחה בדגים, בעוד שה-Guestile, במידאון, מושלמת לארוחה רגועה של דגים וקוסקוס. אל תעזבו את האי מבלי לבקר בקפה Les Arcades בו תמצאו את המקומיים משחקים שש בש ומעשנים את הנרגילות שלהם.


Source by Francesca Salerno

About admin

Check Also

שלבים למכירת קרמי שיזוף בסלון שלך

צור סביבה טובה הקמת סביבה עם המוצרים והעובדים הנכונים הם הכרחיים לניהול סלון מבוסס. סלון …

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Recent Comments