ברוכים הבאים לצפון קפריסין

ישנן הנחות רבות לגבי מקור השם ‚קפריסין‘. האזור המכונה ‚אלאסיה‘ בכתבים המצרית והחיתית הוא למעשה ‚קפריסין‘. שמועה נוספת היא ששם זה נגזר משמה של בתו של מלך קפריסין המפורסם, קינירס. אחד נוסף הוא שייתכן שהשם נגזר מפריחת החינה. המקור המקובל ביותר הוא Cuprum (מילה בלטינית לנחושת) הקשור למכרות השופעים של האזורים הצפון-מערביים.

בעלת שטח אדמה של 9251 קמ“ר, קפריסין ממוקמת ממזרח לים התיכון; הוא נמצא במרחק של 70 ק“מ מהחופים הדרומיים של טורקיה, 110 ק“מ מסוריה ו-420 ק“מ ממצרים. צפון קפריסין הוא כשליש משטח האי כולו.

קפריסאים טורקים חיים בצפון וקפריסאים יוונים חיים בחלק הדרומי של האי קפריסין. צפון קפריסין מחזיקה כשליש מהאי; אוכלוסייתה מונה כ-250 אלף. עיר הבירה של קפריסין היא לפקוסה (לפקוסיה ביוונית, ניקוסיה באנגלית), וערים מרכזיות נוספות הן גזימאגוסה (פמגוסטה), ג’ירנה (קירניה), גוזליורט (מורפהו), א°skele (Trikomo) ולפקה (לפקה).

רכס הרי חמש אצבעות (רכס קירניה) משתרע לאורך כל קו החוף בחלק הצפוני של המדינה ועשיר למדי מבחינת החי והצומח. מלבד צמחיית המאקי, מאפיין ייחודי של אזור הים התיכון, יש לרכס יערות אורנים וברושים גבוהים. הנקודה הגבוהה ביותר של רכס הרים זה היא ה-Selvili Tepe, שגובהו 1017 מטרים מגובה פני הים. רכס ההרים נקרא על שם גבעה שנמצאת ממש בלב הרכס, הדומה לחמש אצבעות של אדם.

אין נהר ספציפי על נחל באי. במקום, יש פלגים קטנים שמתמלאים ועולים כתוצאה מהגשם היורד. המפורסם שבהם הוא Kanlıdere (Pediaeos), המפצל את ניקוסיה.

בחלק המערבי של המדינה יש אדמות פוריות יותר מהמזרח ובכלל, הייצור החקלאי מתבצע בעיקר בחלק זה של האי. מישור מסאוריו, בו מתנהלת חקלאות יבשה, ממוקם במרכז המדינה. חצי האי קרפס משתרע למזרח הרחוק של האי. יפהפיות טבעיות מרהיבות ומבנהו הבתולי מרתקים את המבקרים. ‚חוף הזהב‘ המפורסם הנכלל בין החופים המפורסמים ביותר בעולם, משתרע כאן לאורך יותר מ-3.5 קילומטרים.


Source by Ozlem Canates

About admin

Check Also

שלבים למכירת קרמי שיזוף בסלון שלך

צור סביבה טובה הקמת סביבה עם המוצרים והעובדים הנכונים הם הכרחיים לניהול סלון מבוסס. סלון …

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Recent Comments